Ilarion metropolita találkozása a Magyar Egyházmegye papságával

2022. június 27-én, hétfőn Ilarion Budapest-magyarországi metropolita munkavacsorán gyűjtötte egybe a Magyar Egyházmegye papságát. Az esti találkozón a következő papok vettek részt: prot. Imrényi Tibor, a szegedi Szent György Nagyvértanú egyházközség parochusa, prot. Kádár Iván, a budapesti Radonyezsi Szent Szergij egyházközség parochusa, prot. Kim Nyikolaj, a hévízi ”Életadó forrás” egyházközség parochusa, a budapesti Nagyboldogasszony székesegyház…

tovább

Ilarion metropolita látogatása a Hévízen épülő új templomban

2022. június 25-én, szombaton főpásztorunk látogatás tett a Hévízen újonnan épülő, az „Életadó Forrás”-nak szentelt templomban. prot. Kim Nyikolaj atya, az egyházközség elöljárója megismertette Ilarion metropolitával az ortodox közösség életét, amely az év végén fennállásának már tizedik évfordulóját készül ünnepelni. 

tovább

Ilarion metropolita találkozása Semjén Zsolttal és Soltész Miklóssal

2022. június 23-án új főpásztorunk Soltész Miklóssal, vallásügyi és nemzeti kisebbségi ügyekért felelős államtitkárral találkozott. A találkozás során Ilarion metropolita kifejezte háláját a magyar kormánynak az ortodox templomok felújítása, ill. építése céljára nyújtott támogatásért. Megvitatták a Nagyboldogasszony székesegyházban és más templomokban folyó felújítási munkálatok menetét, és a további együttműködés lehetőségeit.

tovább

Ilarion metropolita megbeszélése Kirill pátriárkával a Danilov monostorban

2022. június 10-én, a moszkvai Danilov monostorban, a pátriárkai és szinódusi rezidencián fogadta Kirill pátriárka Ilarion, Budapest-magyarországi metropolitát. A munkatalálkozóra Ilarion metropolitának az egyházmegye élére történt kinevezése adott alkalmat, és az a tény, hogy hamarosan indul, hogy új szolgálati helyét elfoglalja. A megbeszélés során a Budapest-magyarországi egyházmegye életével kapcsolatos aktuális kérdéseket vitatták meg.

tovább

Ilarion metropolita a Budapest-magyarországi Egyházmegye új kormányzó főpapja

Az Orosz Ortodox Egyház Szent Szinódusa 2022. június 7-i ülésének résztvevői megvitatták a Budapest-magyarországi Egyházmegye kormányzásának kérdését (61. sz. jegyzőkönyv) és azt a határozatot hozták, hogy Márk Budapest-magyarországi metropolitát, hálával emlékezve szolgálati erőfeszítéseire, mentesítik az Egyházmegye kormányzása alól. A Budapest-magyarországi Egyházmegye kormányzására Ilarionvolokolamszki metropolitát nevezik ki.

tovább

Márk metropolita névnapja

2022. május 8. (április 25.), Szent Márk evangélista ünnepe a Magyar Ortodox Egyházmegye kormányzó főpapjának, Márk Budapest-magyarországi metropolitának névnapja. Az Egyházmegye papjai és hívei szeretettel köszöntik főpásztorukat névnapja alkalmából, és imádsággal kívánnak számára jó egészséget és Isten bőséges kegyelmét magas főpapi szolgálatának betöltéséhez! Ιsz pollá éti, dészpota!

tovább

Márk metropolita 2022. április 24-i, húsvéti üzenete a magyarországi híveknek

Krisztus Feltámadt! Kedves Testvéreim! Ezekben a napokban az „ünnepek ünnepét”, Krisztus Feltámadását ünnepeljük! Az emberiség egész történelmének során a legnagyobb gondot a földi lét véges voltának a kérdése jelentette és jelenti mindmáig. A halállal szemben mindnyájan egyenlők vagyunk: rosszak és jók, gazdagok és szegények, műveltek és műveletlenek, hírnevesek és ismeretlenek… Mindnyájan, egyházi kifejezéssel élve, „a halál árnyékában”…

tovább

Márk budapesti metropolita, a Magyar Ortodox Egyházmegye kormányzója üzenete az egyházmegye papságához és híveihez

Az Úrban szeretett Atyák és Testvérek! Fájdalmas szívvel halljuk az utóbbi napok híreit az ukrajnai eseményekről. Az egyszerű emberek balsorsa, bánata mély együttérzést szül, és természetes vágyat minden keresztény számára, hogy materiális és imádságos segítségére siessen testvéreinek. Mint kormányzó főpap Magyarországon, ahol az ortodox keresztény nyáj Egyházunk hű gyermekeiből, de igen sokféle nemzetiségből áll, arra…

tovább

Márk metropolita püspöki felszentelésének évfordulója

Tizennyolc évvel ezelőtt, 2004. január 14-én, az Úr Körülmetélésének ónaptár szerint ünnepén (jan. 1/14.) szentelték püspökké Márk metropolitát a moszkvai Krisztus Megváltó székesegyházban, Jegorjevszki püspök kinevezéssel és a moszkvai egyházmegye vikáriusaként. Ezen a napon főpásztorunk a rjazanyi Krisztus Születése székesegyházban tartott ünnepi liturgiát. A templom papsága és hívei nevében elhangzott köszöntés után Márk metropolita az…

tovább