Szent István napi ünnepi, főpapi szent liturgia a budapesti, Petőfi téri Nagyboldogasszony-székesegyházban

2024. augusztus 20-án, Szent István apostoli király ünnepén Nesztor korszuni metropolita, nyugat-európai exarcha, a Budapest-magyarországi Egyházmegye ideiglenes kormányzója főpapi szent liturgiát tartott a budapesti Nagyboldogasszony székesegyházban.

Az Egyházmegye számos templomának papja osztotta meg az ünnep örömét a főpásztorral: prot. Imrényi Tibor, a szegedi Szent György Nagyvértanú templom parochusa, prot. Kádár Iván, a budapesti Radonyezsi Szent Szergij templom parochusa, prot. Magyar István, a budapesti Nagyboldogasszony székesegyház első papja, prot. Kim Nyikolaj, a hévízi „Életadó Forrás” ikonról nevezett templom parochusa, prot. Tatárka Kirill, a budapesti Radonyezsi Szent Szergij templom papja, Kornyilov Dmitrij pap, a budapesti Szentháromság egyházközség parochusa, Sipos Barnabás, a debreceni Szentháromság templom parochusa, Bulah Szvjatoszlav, a budapesti Szentháromság egyházközség papja, Dadányi Miklós, a budapesti Nagyboldogasszony székesegyház papja, Szegedi Szabolcs István, a tokaji Szent Miklós templom papja, Aranyosi-Vitéz Gellért, a szegedi Szent György Nagyvértanú templom papja, Szigyenko Antonyij pap, a főpásztor kísérője, Vajna-Éliás István és Csepizsov Vlagyimir, a hévízi „Életadó Forrás” ikonról nevezett templom diakónusai és Li Vjacseszlav, a budapesti Nagyboldogasszony székesegyház diakónusa.

A közös főpapi szent liturgia énekeit a magyar templomi kórus és a főpapi kórus közösen szólaltatta meg Szurkov Georgij karnagy vezetésével.

A főpapi istentisztelet két nyelven, magyarul és egyházi szláv nyelven folyt.

Az ünnepi liturgia végén prot. Magyar István köszöntötte Nesztor metropolitát az egyházmegyei papság nevében, felidézte Szent István király életét és a szent király ikonjával ajándékozta meg főpásztorunkat. Nesztor metropolita megköszönte az értékes ajándékot, majd prédikációt tartott, amelyben kiemelte Szent István király sorsfordító szerepét a magyar nép kereszténységre térítésében, az egyházi élet megszervezésében és templomok emelésében egy ezredévvel ezelőtt. Majd saját belső élményeként megosztotta a hívőkkel, hogy a szent királyt kétféleképpen lehet megismerni: egyrészt a történelmi forrásokból, az életrajzából, a ránk hagyott írásokból, de még mélyebben a vele való kapcsolatban, a hozzá szóló himnuszok és imádságok élő, spirituális tapasztalatában.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük